خیر مدرسه ساز استاد حسین اصلانی شهرستانی استاد مسلم موسیقی ایران و جهان در آمریکا بدرود حیات گفت

خیر مدرسه ساز استاد حسین اصلانی شهرستانی استاد مسلم موسیقی  ایران و جهان در آمریکا بدرود حیات گفتپیام تسلیت اداره کل نوسازی مدارس استان گیلان به مناسبت درگذشت خیر گرانقدر زنده یاد مرحوم استاد حسین اصلانی شهرستانی


بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
سعادتمند کسی است که در اوج بندگی با ره توشه ی رضایت حق به محضرش بشتابد.
با نهایت تاثر و تاسف ضایعه اندوهبار فقدان خیری سعادتمند، استاد مسلم موسیقی ایران و جهان، زنده یاد مرحوم استاد حسین اصلانی شهرستانی را از صمیم قلب تسلیت عرض نموده و برای آن نیک اندیش جنت مکان از درگاه حی قادر آرزوی رحمت واسعه و غفران الهی و برای بازماندگان آن مرحوم طول عمر، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می نمائیم.بی شک یاد و خاطره ی خیرخواهانه و خیراندیشی آن مرحوم که از یاران نهضت مدرسه سازی است هرگز از لوح دل و جان دانش آموزان و اصحاب تعلیم و تربیت پاک نخواهد شد و هماره نام نیک اندیشان در ذهن و زبان جاری و به نیکی یاد خواهند شد.  
زنده یاد مرحوم استاد حسین اصلانی شهرستانی در اقدامی خداپسندانه دو مدرسه را در منطقه شاقاجی بخش  سنگر شهرستان رشت احداث نموده بود.                                  
روحش شاد و یادش گرامی
روابط عمومی
اداره کل نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان

 

 

 

گوشه ای زندگی نامه استاد حسین اصلانی شهرستانی
حسین اصلانی در سال ۱۳۱۵ در روستای شاقاجی رشت، در خانواده‌ای سرشناس به دنیا آمد اما بسیار زود پدرش را از دست داد و سال‌های کودکی را با مشکلات خانوادگی حاصل از این مصیبت به سختی گذراند. وی پس ازگذراندن مقطع ابتدایی در سال ۱۳۳۲ ناگزیر به تهران مهاجرت کرد و برای تأمین معاش به شغل‌های مختلفی روی آورد.
او که خودآموز نواختن آکاردئون را تجربه کرده بود در همان سال‌ها توانست طی تحصیل در مقطع متوسطه به تمرین‌های شبانه نوازندگی پیانو در هنرستان موسیقی بپردازد. این تلاش‌ها سرانجام سبب شد در سال ۱۳۳۶ به هنرستان موسیقی در رشته موسیقی کلاسیک راه یابد و از محضر استادانی چون خانم تاتیانا خاراتیان در نوازندگی پیانو، فریدون فرزانه برای تئوری و سلفژ و هوشنگ استوار در دروس هامونی، ارکستراسیون و آهنگ سازی بهره ببرد.
حسین اصلانی در سال ۱۳۴۰ به عنوان آهنگساز، تنظیم کننده و پیانیست در رادیو و تلویزیون ملی ایران مشغول به کار شد و برای بسیاری از خوانندگان و آهنگسازان صاحب نام از جمله محمد نوری، محمد سریر، فریدون شهبازیان قطعاتی را تنظیم نمود و در کنار آهنگسازی بطور پیوسته به تدریس و آموزش موسیقی مشغول شد. وی یکم فروردین ۱۳۵۱ با مهاجرت به آمریکا تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی موسیقی معاصر و ارکستراسیون نزد اساتیدی همچون پروفسور دیری جان مایزل و پروفسور جول توم در دانشگاه پرچس سونی درس آموخت.
اصلانی با تلاش در امر آموزش موسیقی در رشته پیانو و آهنگسازی توانست، تأثیر مطلوبی بر شهر محل اقامت یعنی نیویورک خود بگذارد و شاگردان بسیاری را پرورش دهد که بسیاری از آنها به چهره‌های موفق موسیقی در آمریکا بدل شده‌اند. او علاوه بر چیره‌دستی در هنر موسیقی شخصیتی فروتن، میهن دوست و با محبت است که احداث دو باب مدرسه در مقطع راهنمایی و دبیرستان در روستای زادگاهش به یاد مادرش، نمونه‌ای از این عشق به سرزمینش است.
 تاثیر موسیقی محلی ایران، خاطرات کودکی و نوجوانی و نوستالژی وی نسبت به آثار موسیقی پاپ خودش و تحقیق گسترده بر روی آهنگسازانی چون چارلز آیوز، بلا بارتوک، ایگور استراوینسکی، آرون کاپلند، لئونارد برنشتاین و هوشنگ استوار و دیگر اساتیدی که ایشان علم موسیقی را نزد ایشان فرا گرفتند، همچنین ویژگی های موسیقی معاصر با خصوصیاتی پیشرو و درعین حال، اصیل و ریشه دار، از آثار حسین اصلانی، خصوصیاتی چندوجهی و منحصر به فرد ساخته بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 10 بهمن 1398 10:44
روابط عمومی

روابط عمومی اداره کل نوسازی ، توسعه و تجهیز استان گیلان

nosazimadaresgil.ir

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات آماری

مدرسه ایمن

مدرسه ایمن

ارديبهشت 10, 1398 نشریات