آذر 17, 1398


به گزارش روابط عمومی، مدرسه خیرساز مرحومه « فرنگیس سلیمانی » با زیربنای یک هزار و 371 متر مربع و به مساحت 2 هزار و 100 متر مربع در سه طبقه و 9 کلاس درس در شهر رشت ساخته شده است. این مدرسه دخترانه دوره دوم متوسطه با صرف 2 میلیارد و 300 میلیون تومان به بهره برداری رسیده که یک میلیارد و 250 میلیون تومان توسط خیّران: سیده خدیجه آرین و محمد حسین عادلی هزینه شده است. این مدرسه علاوه بر کلاس درس، دارای آزمایشگاه، کتابخانه، نمازخانه، اتاق مشاوره و سالن اجتماعات است.
 متن سخنرانی ارزشمند دکتر «سیده خدیجه آرین» در مراسم افتتاح این مدرسه تقدیم مخاطبان گرامی می شود.
خدمت حضار محترم خانم ها و آقایان، دانش آموزان عزیز و مربیان محترم سلام عرض می کنم.
سلام عرض می کنم خدمت استاندار محترم گیلان، رییس محترم دانشگاه گیلان، مدیر کل محترم آموزش و پرورش و مدیر کل محترم سازمان نوسازی ، رییس و مدیر عامل محترم مجمع خیرین مدرسه ساز ، رییس محترم آموزش و پرورش ناحیه دو رشت و سایر مقامات محترم حاضر در این جلسه؛ صبح شما بخیر
امروز ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸ روز مهمی است. روز تولد یک مدرسه جدید که به جمع مدارس رشت و منطقه «پیر کلاچای» پیوست! روزی که دختران دانش آموز دوره دوم دبیرستان قدم به این مدرسه می گذارند و تحصیل خود را در این مکان جدید آغاز می کنند. روزی که «دبیرستان فرنگیس سلیمانی» آغاز به کار می کند، ما این روز را جشن می گیریم. بسیار خوشوقتم که در این مراسم شرکت دارم و در خدمت شما هستم.  قبل از اینکه به چند نکته اشاره کنم مایلم مقدمه ای را در مورد اینکه به چه علت و با چه نیتی این کار انجام شد و چرا شهر رشت انتخاب شد، تاریخچه ای از آن را خدمتتان عرض کنم.
پدر و مادرم (خداوند رحمتشان کند) هر دو متولد شهر رشت بودند و به این شهر علاقه زیادی داشتند. منزلمان پشت شهرداری بود. مادرم خانم «فرنگیس سلیمانی» زنی بسیار باهوش، متدین و با درایت بود. او تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. نمرات بسیار عالی بخصوص در ریاضیات او را در مدرسه شاخص کرد. متاسفانه با فوت ناگهانی مادر و سپس پدر، خانواده مادرم با مشکلات و چالش هایی مواجه شدند که امکان ادامه تحصیل را از مادرم در سنین کودکی سلب کرد در حالیکه آرزوی ادامه تحصیل تا پایان عمر باقی ماند. مادرم تلاش می کرد تا این آرزوی تحقق نیافته خود را در فرزندان خود و دیگران متجلی کند و مشوق بی نظیری در تحصیل علم بود.
پدرم «سید محمد آرین» زرگر بود و مغازه ای در راسته زرگرهای بازار رشت داشت. اخلاق، تدین، درستکاری و امانتداری سرمایه اصلی ایشان بود. پدر و مادرم فرزندان خود را با ارزش های اخلاقی و دینی تربیت کردند. من تحصیلات ابتدایی و دوره اول دبیرستان را در مدارس بهار و فروغ در شهر رشت گذراندم. در تهران ادامه تحصیل دادم و به دانشگاه رفتم. کارشناسی خود را در رشته علوم تربیتی و مشاوره گرفتم و به دلیل اینکه شاگرد اول سراسر ایران شدم با استفاده از بورس شاگرد اولی برای ادامه تحصیل عازم کشور آمریکا شدم. پس از پیروزی انقلاب به ایران مراجعت کردم. استادیار دانشگاه علامه طباطبایی شدم و به تدریس و تربیت دانشجویان پرداختم، کتاب های متعددی در رشته تخصصی خود تالیف و ترجمه کردم و در برخی مقاطع مسئولیت های اجرایی هم داشتم. در سال ۱۳۹۱ از دانشگاه بازنشسته شدم و در حال حاضر در کلینیک شخصی خود در تهران، مشاوره و روان درمانی، خانواده درمانی و زوج درمانی می کنم.
با توجه به آرزویی که مادرم داشت و اهمیتی که برای کسب علم قائل بود و ارزشهای والایی که بدان اعتقاد داشت و بر آن اساس زندگی می کرد، همیشه در صدد بودم که اندوخته های علمی و مادی خود را صرف تربیت دانشجویان و کمک به ارتقای زیر ساخت های آموزشی کنم و این مدرسه محصول این پیش زمینه ها و رویکرد فکری است.
حال می پردازم به چند نکته که امروز در نظر دارم به طور مختصر به آنها اشاره کنم .
اول اینکه کسب علم و دانش فقط در چارچوب تحصیلات آکادمیک و بالا رفتن نردبانی و گرفتن مدرک یکی پس از دیگری و قبولی در کنکور و فارغ التحصیلی صورت نمی گیرد (در عین حال که همه اینها به قدر خود اهمیت دارند اما هدف اصلی تعلیم و تربیت، آماده کردن دانش آموزان برای زندگی در جامعه و روبرو شدن با چالش های آن است که امروز به مراتب سخت تر از گذشته است. زندگی کردن در خانواده،  محله،  شهر و جامعه، مهارت های خاص خود را می طلبد که یادگیری آنها در مدرسه امکان پذیر است.
اینکه «انسان» باشیم و انسانی رفتار کنیم، به حقوق دیگران احترام بگذاریم، نحوه تعامل با اعضای خانواده، مدرسه و جامعه را بیاموزیم و با مردم خوب رفتار کنیم و به آنها کمک کنیم، عشق به یادگیری داشته باشیم و بدانیم که یادگیری یک کار مادام العمر است ، تفکر انتقادی داشته باشیم، مهارت های حل مسئله را بیاموزیم، خشم خود را کنترل و مدیریت کنیم ، اعتماد به نفس داشته باشیم، از خود مراقبت کنیم ، اهداف خود را الویت بندی کنیم، زمان خود را مدیریت کنیم، به پدر مادر و بزرگترها و ارزش های جامعه احترام بگذاریم و در جهت توسعه و پیشرفت جامعه تلاش کنیم و در این مورد دغدغه داشته باشیم. اینها از جمله مواردی است که در کنار دروس اصلی می بایست آموزش داده شوند.
نکته دوم اهمیت «زن» در جامعه است، با توجه به اینکه مدرسه دخترانه است. این اهمیت از آن جهت است که زنان دارای نقش های متعدد و متفاوتی هستند که هر یک به نوبه خود حساس بوده و مجموعا بار زیادی را بر دوش زنان می گذارد، نقش های خانوادگی و اجتماعی، نقش های مراقبت کنندگی ، همسری و تربیت فرزندان. هماهنگی و مدیریت این نقش ها باید به گونه ای باشد که هیچ یک فدای دیگری نشود. جامعه ای موفق تر خواهد بود که بتواند به زنان آموزش های لازم در ایفای نقش های متعدد بدهد و آنها را حمایت نماید.
نکته سوم توجه به سلامت روان دانش آموزان در محیط های آموزشی است. متاسفانه در فرایند تعلیم و تربیت رقابت های ناسالمی شکل می گیرد که در کنار چالش های زندگی ممکن است سلامت روان دانش آموزان را به خطر بیاندازد. مطمئنم که مربیان محترم اهتمام لازم را در این مورد مبذول خواهند داشت.
در پایان و قبل از تشکر؛ می خواهم به دانش آموزان عزیزم عرض کنم که برای ایجاد این مدرسه سرمایه های زیادی صرف شده است، افراد زیادی درگیر این پروژه بودند و زحمت زیادی برای آن کشیدند تا امروز که شاهد افتتاحش باشیم . انتظار می رود در نگهداری و مراقبت از آن در کنار اولیای مدرسه کوشا باشید و دلسوزی کنید.
اجازه بدهید در پایان تشکرات ویژه خود را تقدیم کسانی کنم که برای انجام این پروژه جلسات مستمر با آنها داشتیم و زحمات زیادی برای این مدرسه کشیدند : ابتدا از «آقای مقدم» مدیرکل سابق نوسازی و معاون محترم عمرانی استاندار شروع می کنم که با راهنمایی و حمایت ایشان تصمیم به انجام این پروژه گرفته شد و مقدمات آن فراهم گردید. اجرای پروژه و مدیریت آن با جناب آقای« مهندس دقیق» مدیر کل محترم نوسازی مدارس بود که چقدر دلسوزانه شخصا پیگیر کار بودند که اگر تلاش و مدیریت ایشان نبود، امروز شاهد افتتاح مدرسه نبودیم. از آقای «مهندس جعفری» مدیر عامل جامعه خیرین مدرسه ساز کشوربرای تشویق ها و حمایت هایشان تشکر می کنم. از آقای «یعقوبی» مدیر عامل مجمع خیرین مدرسه ساز استان گیلان تشکر می کنم و از آقای «سید احمد قدسی» معاون محترم مشارکت های مردمی به خاطر تلاش بی وقفه و هماهنگی های موثرشان بسیار سپاسگزارم از آقای «مهندس شجاعی» (پیمانکار محترم) به خاطر کار شبانه روزی خود و همکارانش متشکرم. از آقای «مهندس رجبی» ناظر محترم و سایر ناظرین و سر ناظر محترم و «خانم نصیری» مشاور محترم مدیر کل تشکر می کنم. از خداوند متعال برای همه کسانی که به هر صورت در انجام این پروژه کمک کردند طلب خیر و حسن عاقبت می کنم. در پایان اجازه می خواهم از حضور تعدادی از بستگان، دوستان و آشنایان که قبول دعوت کردند و ما را در این مراسم همراهی کردند سپاسگزاری کنم.
در پایان از «همسرم» که یکی از خدمتگزاران به این مرز و بوم بوده و همواره علاوه بر تلاش برای توسعه کشور از کارهای خیر فروگذار نکرده، برای همراهی و حمایت ویژه در این خصوص قدردانی و تشکر می کنم.
 از توجه شما متشکرم!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
روابط عمومی

روابط عمومی اداره کل نوسازی ، توسعه و تجهیز استان گیلان

nosazimadaresgil.ir

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات آماری

مدرسه ایمن

مدرسه ایمن

ارديبهشت 10, 1398 نشریات